Så påverkar återbruk projekteringen i Nobel Center

Återbruk I planeringen av Nobel Center undersöks trästomme, återbrukat tegel och möjligheten att använda återbrukade bjälklag. Arbetet ger insyn i hur återbruk påverkar projektering, materialval och tidiga tekniska vägval.

Så påverkar återbruk projekteringen i Nobel Center
Foto: press/ Clément Morin

Nobel Center ska uppföras vid Slussen i Stockholm och rymma verksamhet kopplad till vetenskap, litteratur och fred. Tyréns har rollen som huvudkonstruktör och akustiker i projektet.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Hållbart samhällsbyggande premium

Läs vidare – starta din prenumeration

    Redan prenumerant?

    Redan i ett tidigt skede har låg klimatpåverkan varit en central utgångspunkt för projektets övergripande val. Ambitionen är att minska klimatavtrycket genom en träbaserad stomlösning och ett tydligt fokus på återbruk, bland annat i fasaden.

    – Vi är fortfarande i ett tidigt skede, men huvudprincipen för stommen ovanför tunnel är en träkonstruktion. Vi har också valt en fasad av återbrukat tegel. Vi undersöker också möjligheten att återbruka bjälklag i byggnaden, säger Annika Pontikis, kommunikationschef på Nobelstiftelsen.

    Att arbeta med trästomme och återbrukade material innebär andra förutsättningar än i mer konventionella projekt. Återbruk ställer krav på tidig planering och samordning mellan flera aktörer.

    – När återbruk är i fokus är en av de största utmaningarna att hitta projekt som passar att återbruka material ifrån. Mycket behöver stämma, till exempel dimensioner och toleranser. Det finns dessutom en tidsmässig komplexitet i att samordna när material kan demonteras och när det behöver monteras, säger Annika Pontikis.

    Parallellt med materialfrågorna pågår arbetet med byggnadens tekniska system. Fokus ligger på lösningar som påverkar energianvändning och drift över tid.

    – I det skede vi är i nu har vi fokus på att hitta tekniska lösningar för huset – det handlar exempelvis om hur byggnaden ska värmas upp och kylas samt om vi ska ha solpaneler på taken, säger Annika Pontikis.

    Erfarenheter från planeringsarbetet

    En viktig del i arbetet har varit att tidigt samla relevant kompetens i projektet och att ta del av erfarenheter från liknande byggnader internationellt.

    – Vi arbetar med ett arkitektkontor, David Chipperfield Architects, som har lång erfarenhet av att driva projekt med ett tydligt hållbarhetsfokus. Det har varit avgörande för oss. Vi har också valt att knyta till oss lokala teknikkonsulter för att bilda en projekteringsgrupp med spetskompetens inom olika områden, säger Annika Pontikis.

    Kunskapsinhämtningen har även skett utanför det egna projektet.

    –  Tidigt i projektet samlade vi experter inom området som fick dela med sig av sina erfarenheter. Vi har även besökt andra städer där man byggt större museer, bibliotek och kulturcentrum för att ta del av andras framgångar – och misstag, säger Annika Pontikis.

    Byggstart av Nobel center är planerad till 2027 och invigning till 2031.

    Hämtar fler artiklar
    Till startsidan