Återbruk av betongelement förekommer redan i dag, men när det gäller bärande konstruktioner ställs höga krav på säkerhet. Hittills har det saknats en gemensam svensk standard för hur man ska kontrollera att begagnade betongelement fortfarande är tillräckligt säkra för att användas på nytt.
Ny standard ska göra det enklare att återbruka betong
Återbruk En ny svensk standard ska underlätta återbruk av prefabricerade betongelement. Med gemensamma metoder för att bedöma hållfasthet och livslängd ska fler byggprodukter kunna användas på nytt. Standarden väntas bli klar före årsskiftet.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Tobias Lundgren, projektledare på Sis, tror att den nya standarden kan bidra till att återbruk blir vanligare.
– Absolut. Det är ju syftet att vi ska möjliggöra och uppmuntra till det här för att det finns en sådan efterfrågan.
Pelare, balkar och betongplattor
Den nya standarden, SS 137105, omfattar bland annat prefabricerade pelare, balkar och betongplattor. Den beskriver hur hållfasthet, bärförmåga, beständighet och livslängd ska bedömas.
Kontrollerna kan göras genom visuell besiktning, där man letar efter exempelvis sprickor och rostangrepp, men också genom olika provningsmetoder, då delar av betongen skickas iväg för att undersökas. Hur omfattande testerna behöver vara beror bland annat på vilken dokumentation som finns sedan tidigare.
– Desto mindre teknisk dokumentation du har, desto fler förstörande prover måste du göra för att bekräfta egenskaperna.
Med god dokumentation kan fler kontroller göras utan att elementen skadas. Standarden innehåller därför ett flödesschema som hjälper till att avgöra vilka kontroller som behövs.
– Det är mer kostnadseffektivt, säger Tobias Lundgren.
Ska göra det lättare
Förhoppningen är att de gemensamma metoderna ska göra det lättare för byggherrar och konstruktörer att bedöma om betongelement kan återbrukas, i stället för att varje projekt ska behöva göra egna bedömningar utan en gemensam metod att luta sig mot.
Standarden genomgår nu den sista kvalitetssäkringen. Enligt Tobias Lundgren är det högst troligt att den publiceras under 2026.
