Så renoverar Familjebostäder med återbruk

ÅTERBRUK Familjebostäder utmanar slit-och-släng-mentaliteten med en ny återbrukspolicy, som nu testas skarpt i renoveringen av 60 lägenheter.

Så renoverar Familjebostäder med återbruk
Ett återbrukat kök i en av lägenheterna. Foto: Gustav Kaiser.

Familjebostäder har implementerat nya rutiner och ett hållbarhetsperspektiv i alla större ombyggnadsprojekt för att halvera klimatutsläppen till 2030. Vid renoveringen av 70-talshuset Väktaren 37 vid Fridhemsplan blev återbruk därför ett naturligt val.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Hållbart samhällsbyggande premium

Läs vidare – starta din prenumeration

    Redan prenumerant?

    – Samhället måste överge slit-och-släng-mentaliteten på alla nivåer. Detta gäller även vid upprustning och renovering av befintliga bostäder, där vi måste bli ännu bättre på att återanvända det som fortfarande fungerar och samtidigt bevara tidstypiska detaljer och design som uppskattas och ökar trivseln bland hyresgästerna, säger Clara Lindblom, bostadsborgarråd i Stockholms stad, i en kommentar.

    Alla fönster har renoverats, och tidstypiska innerdörrar, originalhandtag och fönsterbänkar har bevarats och fräschats upp.

    Innerdörr med bevarade originalhandtag. Foto: Gustav Kaiser.

    Hälften av de återflyttande hyresgästerna valde återbruksalternativet, som i den första återbrukade lägenheten där befintliga köksstommar, originalbeslag och diskbänk har återanvänts. Luckor, lådor och stommar har målats om.

    Material som inte kunde användas i detta hus sparas för att användas i andra fastigheter.

    Återbrukade originalbeslag i ett kök i fastigheten. Foto: Gustav Kaiser.

    Jörgen Holmqvist, ombyggnadschef på Familjebostäder, förklarar att de genomför återbruksinventeringar och klimatberäkningar för att uppskatta hur mycket koldioxidutsläpp de kan spara. Han konstaterar också att det krävs nya arbetsmetoder för att arbeta systematiskt med återbruk.

    – Det är en utmaning att bedöma vilka material som kommer att hålla länge, om det finns reservdelar och veta vilka garantier vi kan få av entreprenören. Vi får lära oss längs vägen, det viktiga är att vi arbetar med återbruk och gör det som är möjligt, säger Jörgen Holmqvist.

    Hämtar fler artiklar
    Till startsidan