Under 2024 har bostadsbolaget Victoriahem infört individuell mätning och debitering av vatten, så kallad IMD, i merparten av sina över 3 300 lägenheter i Järvaområdet. I hyran ingår en schablonmängd kallt och varmt vatten – mängden varierar beroende på bostadens storlek.
Victoriahems recept för att spara vatten
Vatten
På drygt ett år har vattenförbrukningen i Victoriahems fastigheter i Järva minskat med 20 procent – en förändring som gynnar både miljön och hyresgästernas plånböcker.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Förbrukar hushållet mindre vatten än vad som ingår i hyran, minskar månadskostnaden. Men vid en högre förbrukning tillkommer en extra avgift på hyresavin.
– Som hyresvärd har vi stora möjligheter att bidra till minskad vattenanvändning. Allra störst effekt får vi när vi samarbetar med våra hyresgäster. Totalt bor cirka 40 000 familjer hos Victoriahem. Om alla drar ner på sin förbrukning bara lite grann kan vi spara väldigt mycket vatten, säger Victoriahems regionchef Kristian Hallin.
Nu, drygt ett år senare, kan hyresvärden konstatera att initiativet haft effekt. Sedan IMD infördes har den totala vattenförbrukningen minskat med 20 procent. Samtidigt har 52 procent av hyresgästerna använt mindre vatten än vad som ingår i hyran – och därmed fått pengar tillbaka.
– En minskning med en femtedel är en jättebra utveckling. Vi som hyresvärd kan också bidra genom att se till att ha installationer som sparar vatten och använda mindre vatten i vår verksamhet. Hyresgästernas konsumtions står dock för den större delen så där är besparingspotentialen störst, avslutar han.